Ayak Sağlığı

Yazın sıcak günlerinde ayaklarınızı günboyu spor ayakkabılara kapatmayın. Sıcak ve ter nedeniyle ayakkabının içi bakteriler için ideal ortam oluşturur. Her fırsatta ayaklarınızı havalandırın ve deri bantlı sandaletleri tercih edin; sentetik olmayan ama teri emen doğal malzemelerden yapılmış çoraplar giyin.

Yüksek ince topuklu ayakkabılardan kaçının. Bu tür ayakkabılar uzun süre giyildiğinde dengede durmak için bedeni öne eğilmeye zorlar. Topuklu ayakkabılar mümkün olduğunca geniş tabanlı olmalı, topuk yüksekliği de 2 cm., en fazla 5 cm.yi geçmemeli. Ayakkabılarınız sivri burunlu olursa parmaklarınız uca doğru toplanarak üstüste binecektir. Bu da zamanla parmakların doğal duruşunu etkileyecektir.

Ayaklarınız terlemeye eğilimli ise ayak banyosunu uzatmayın. Uzun banyolarda deri suyu emerek ayakların şişmesine yol açabilir. Terleyen ayakları sabunlu tuvalet havlusuyla günde bir-iki kez temizleyin. Kurularken parmak aralarını özellikle unutmayın.

Yaz süresince yüzme havuzları mantar enfeksiyonu açısından ayaklar için sakıncalı olabilir. Yüzme havuzlarını seçerken dikkatli olun. Ayaklarınızı pudralamak için talk pudrası yerine özel ayak pudralarını ve terlemeyi önleyici ayak sreylerini tercih edin.

AYAK JİMNASTİĞİNİ UNUTMAYIN...

Ayaklarınızın güzelliği ve formda kalması, ya da yorgun bir günün ardından ve uzun yürüyüşlerden sonra ayaklarınızı dinlendirmek için birkaç dakikalık jimnastik yeter:
  • Bir sandalyeye oturun ve sağ bacağınızı uzatın. Bileğinizden hareket ettirerek ayağınızla havada soldan sağa ve sağdan sola giderek büyüyen halkalar çizin. Aynı hareketi diğer bacağınızla da tekrarlayın.
  • Ayak parmaklarınızı mümkün olduğunca zorlayarak yelpaze gibi açın, ardından parmaklarınızı sıkıca kapatın.
  • Ayak parmaklarınızla yerdeki çeşitli objeleri kavrayıp kaldırmaya çalışın.Harika bir jimnastiktir.
  • Yere bir tenis topu koyup önce sağ ayağınızın tabanıyla, sonra da sol ayağınızın tabanıyla onu yuvarlayın. Hem dinlendirici, hem de canlandırıcı bir jimnastiktir.

    Kaynak: Tempo Dergisi - Ayakbakım (Sevgi Çorapçı)

                                                                                                                                                                                                            ««  Önceki Sayfa  »»