Şeker hastalarına gümüş...

Takı ve aksesuar olarak vazgeçemediğimiz gümüş, hastalıklara da şifa oluyor.

Türkiye'de ilk kez üretilen gümüş çorap, şeker hastalarının ayak yaralarına, mantar, egzama ve ayak kokusuna iyi geliyor.

Takı ve aksesuar olarak vazgeçemediğimiz gümüşün, aynı zamanda mükemmel bir anti-bakteriyel olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik vücudunuzdaki negatif elektriği de alarak rahatlatıyor... Gümüşün koku ve nem giderici etkisi, anti-bakteriyel ve elektrik iletkenliği özelliklerinden yararlanan bir firma, Türkiye'de ilk kez gümüş çorap üretti. Yüzde 99.9 oranında saf gümüş ipliğinden üretilen çoraplarda, yüzde 20 oranında da gümüş bulunuyor.

CAMİDE GALOŞA ALTERNATİF

Diyabetliler üzerinde yapılan deneylerde diyabetik ayak yaralarına iyi geldiği ortaya çıkan gümüş çorabın kullanım alanlarından en önemlisi ise camiler. Geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan bazı haberlerde, çok sayıda kişinin girip çıktığı camilerde galoş uygulaması gündeme gelmişti. Uzmanlar, gümüş çorabın anti-bakteriyel özelliği ile camilerden kapılabilecek bakterileri de önleyebileceği görüşünde...

ANTİBİYOTİKTEN DAHA ETKİLİ

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Necmettin Kutlu, gümüşün ayak sağlığı üzerindeki etkisini şöyle anlattı: "Son bilimsel yayınlarda araştırmacıların buluştuğu ortak görüş, bakterilerin binlerce yıl maruz kaldıkları gümüşe direnç geliştirmez iken, son 60 yılda üretilen farklı antibiyotiklere farklı direnç mekanizmaları ile karşılık veriyor olmaları.

Mikro organizmaları boğarak, üremelerini engelleyen gümüş, günümüzde zaten yaralar ve yanıkların iyileştirilmesinde kullanılıyor. Mikropların çok faklı işlevlerini aynı anda baskıladığı için mantarlar, bakteriler ve virüsler çoğalamıyor. Tekstil ürünlerine gümüş içeriğinin kazandırılması ise, bası yarası, obeziteye bağlı deri katlanmalarındaki çatlaklar, yara açılmaları veya deri hastalıklarında yapılan tedavileri daha da kolaylaştıracak."


Kaynak: Neslihan SÖZEN - Bugün

 

                                                                                                                                                                                                            ««  Önceki Sayfa  »»